Ekologia to nie tylko moda na lniane bluzki i orkiszowe latte z ziaren fair trade. To przede wszystkim świadomość ekologiczna, która w Polsce rośnie, a wraz z nią rozwija się oferta produktowa KOMFORT.
Nowością, którą wprowadzono do oferty KOMFORT są produkty pochodzące z recyklingu. To wyjątkowo atrakcyjna oferta, która z jednej strony jest odpowiedzią na oczekiwania klientów, a z drugiej wyrazem świadomości aktualnych trendów i reagowania błyskawicznie na wahania mody.
W ekologicznej ofercie KOMFORT znalazły się przede wszystkim dywaniki w różnych wzorach i kolorach. Warto jednak wiedzieć, skąd w ogóle wziął się ten boom na produkty ekologiczne, w tym te z "odzysku".
Zrównoważony rozwój, ekologiczny design
Sterylny, laboratoryjny minimalizm we wnętrzach jest już passé. Ludzie coraz częściej chcą mieszkać przytulnie (stąd popularność duńskiego stylu życia i urządzania mieszkań– hygge), a także odnajdują piękno w nie-doskonałości, akceptacji naturalnego cyklu dojrzewania i starzenia się. Zgodnie z japońską filozofią „wabi-sabi”, której wróży się rosnącą popularność w kształtowaniu trendów – także wnętrzarskich – istotne jest celebrowanie rzeczy skromnych, surowych i funkcjonalnych, pięknych w swojej niedoskonałości. Do głosu dochodzą projekty oraz produkty tworzone ręcznie lub powstałe w wyniku przetworzenia surowców (recyklingu), z naturalnymi wadami w postaci przetarć, uszczerbków bądź innych drobnych, ale widocznych mankamentów.
Produkcja przyjazna naturze
Producenci chętnie sięgają po receptury i procesy przyjazne naturze, z uwzględnieniem etycznych praktyk np. w sposobie farbowania, stosowania naturalnych, nie-szkodliwych dla zdrowia i natury barwników. W szwalniach przy produkcji tkanin lub dzianin na krosnach pozostają odpady, które zamiast trafić do utylizacji i spalarni (zanieczyszczając w ten sposób powietrze), są później wykorzystywane chociażby do produkcji wspomnianych dywaników. Również dla nas kwestie ochrony środowiska oraz wizerunku firmy produkcyjnej świadomej społecznie zawsze były ważne. Zrównoważony rozwój w KOMFORT oznacza m.in.: nie generowanie odpadów, ponowne przetwarzanie materiałów czy wtórne wykorzysta- nie surowców.
Kreatywnie i ambitnie
Wreszcie, proces recyklingu to także pole do popisu dla kreatywnych i ambitnych projektantów, którzy nie tylko potrafią wyczarować „coś z niczego”, ale w swoich projektach chętnie odwołują się na przykład do filozofii zdrowego żywienia. Widać to chociażby na przykładzie ananasa wykorzystywanego w produkcji surowca naśladującego skórę, stosowania ekologicznych żywic z roślin czy oklein ze skórek z owoców albo skorupek jajek, szerokiego zastosowania przetworzonego papieru. W tkaninach podkreśla się pęknięcia i przetarcia, w ceramice celowe wypalenia, w produkcji mebli i desek podłogowych – efekty zdrapanej czy złuszczonej farby; wreszcie – łączy się surowce między branżami, a starym elementom nadawane są nowe funkcje. Ograniczeniem, jak zwykle w tym przypadku, jest jedynie fantazja projektanta.